Wina

  • Włochy to niepodważalny potentat winiarstwa w Europie. Toskania słynie z długowiecznych i klasycznych Brunello di Montalcino i Chianti Classico, a Piemont zawdzięcza swoją sławę Barolo i Barbaresco. Nie można również zapominać o środkowych regionach Włoch takich jak Umbria, Marchia i Abruzja, których wina czerwone stają się coraz bardziej popularne. Choć białe włoskie wina nie są zazwyczaj znane konsumentom, to Verdicchio lub Oriveto, mogą mile zaskoczyć.
  • Kolejnym mistrzem winiarstwa w Europie, posiadającym bogatą i długą historię uprawy winorośli jest Francja. W Burgundii powstają znane i doskonałe wina białe ze szczepu Chardonnay i czerwone ze szczepu Pinot Noir. Bordeaux słynie z czerwone wina Caberne Savignon czy Merlot. Nie wolno pominąć również dolin Loary i Rodanu. W pierwszej powstają wina chłodne i mineralne jak: białe Vouvray czy czerwone Cabernet Franc. Śródziemnomorskie wina doliny Rodanu są ich całkowitym przeciwieństwem.
  • Hiszpania to jedno z państw Europy, które może pochwalić się dobrej jakości winami. Wykwintne czerwone wina powstają w Katalonii, takie jak: Priorat czy Costers del Segre. Z białych win poleca się z atlantyckiej Galicji Albarino. Najlepszym, choć najmniej znanym winem hiszpańskim jest wytrawna sherry.