Wino jest alkoholowym napojem powstającym w wyniku fermentacji składników. Wino można produkować z bardzo wielu surowców. Oczywiście najczęściej używanym są winogrona (czerwone albo białe). Mniej znane jest wino wytwarzane z ryżu, rzepy, żurawiny, żyta, tarniny, rzepiku, ziemniaków, wiśni, słodu, śliwek, fig, dyni, daktyli, jabłek.
Gatunki otrzymywane w wyniku fermentacji owoców nazywane są po prostu winami owocowymi, natomiast gatunki produkowane na bazie winogron - gronowymi (uznawane są za klasyczne).
Podstawowy podział dzieli wina na białe, czerwone, różowe, musujące i wzmacniające. Niekiedy typologia ta przenika się, np. w ramach win musujących wyróżnia się wino białe i różowe. W tej grupie za najlepsze uchodzą gatunki, które długo fermentują i dojrzewają. Macierzystym regionem tego typu trunków jest Szampania we Francji, choć metoda ta była praktykowana od dawien dawna także w Penedes w Hiszpanii.
Dawniej wybór win oferowanych w sklepie by ubogi. Z reguły można było zastanawiać się nad kilkoma gatunkami z czterech regionów. Ceny z reguły były narzucane przez państwo. Dzisiaj asortyment jest ogromny. Poprawiła się też jakość proponowanych gatunków. Obecnie dostępne są wszystkie szlachetne odmiany.
Eksperci polecają kupowanie wina młodego (dotyczy to gatunków do codziennego spożycia i długiego leżakowania). W przypadku starszych roczników należy sprawdzić pochodzenie wina i jego historię.