Gatunki wina, z których przygotować można grzane wino.

Niektórzy twierdzą, że zimą najlepiej rozgrzać może grzane wino.

Jak przygotować grzane wino?

Aby je przygotować konieczne jest wino, które można kupić np. w sklepie z winem oraz przyprawy, które podkreślą smak trunku i doskonale rozgrzeją. Można kupić gotowe zestawy przypraw.

W sklepach dostępne są również gotowe do podgrzania wina, do których przypraw już się nie dodaje. Jednak jest wyraźna różnica między gotowym grzańcem, a tym który przygotowujemy sami, na korzyść oczywiście tego drugiego.

Jakiego wina użyć do grzańca?

Do grzańca najlepiej nadają się czerwone gatunki wina. Wino należy podgrzać, dodać doń przyprawy i wymieszać. Cały sekret jedynego i niepowtarzalnego smaku grzańca tkwi w właśnie przyprawach.

Jakich przypraw użyć do grzańca?

Do przypraw tych należą goździki, cynamon, miód albo cukier, wanilia, gałka muszkatołowa, imbir, anyż oraz kardamon.

Dzięki goździkom, które pochodzą z Indonezji i mają lekko cierpki smak grzaniec zyskuje korzenny aromat.

Imbir z kolei ma smak orzeźwiający, a nawet lekko palący.

Przyprawą o intensywnie korzennym zapachu jest gałka muszkatołowa szeroko stosowana do aromatyzowania napojów.

Kardamon ma wyczuwalną nutę kamfory.

Czy białe wino nadaje siędo grzańca?

Jednak wśród entuzjastów grzańca są również opinie, że białe wino także świetnie nadaje się do przygotowania tego napoju. Najważniejsze żeby było to wino słodkie. Wino podgrzewa się w specjalnych czajniczkach. Na początku można dodać cynamon, goździki albo wanilię.

Jeśli dodamy przyprawy po podgrzaniu smak wina będzie delikatniejszy. Grzańca podaje się w ceramicznych kubeczkach. Można również pokusić się o podgrzewacz, dzięki któremu grzane wino zachowa swoją wysoką temperaturę przez dłuższy czas.